بیوگرافی محمود کرزی

محمود کرزی در سال 1957 در قریه کرز ولایت قندهار افغانستان تولد گردیده. پدرش عبدالاحد خان کرزی، از شخصیت های برجسته ملی و عضو شورای ملی افغانستان بود. کرزی از همان کودکی از پدرش الهام گرفت و پدرش برای او الگوی بزرگی بود. وی تحصیلات خود را در لیسه عالی حبیبیه در کابل آغاز کرد. او متعلم برجسته ای بود و پس از قبولی در آزمون ورودی بسیار رقابتی در پوهنتون طب کابل که پوهنځی طب کابل همان زمان بود داخله بدست آورد.

کرزی مانند بسیاری افغانهای دیگر از ناآرامی های بعد از ختم حکومت محمد ظاهر شاه، مجبور به ترک کشور شد. او در آمریکا اقامت گزید و در آنجا به تحصیل خویش در رشته کمپیوتر ساینس در پوهنتون مونتگومری در میریلند ادامه داد. دولت افغانستان در آن زمان تمام دارایی های خانواده کرزی را ضبط کرد و آنها را آسیب پذیر ساخت. در این مرحله وی جز آغاز به فعالیت های تجارتی خود راه دیگر نداشت. بعداً در زندگی مسلکی خود، در سال 2008 سند لیسانس خود را در رشته مدیریت تجارتی از پوهنتون مدیسن هیلز به دست آورد.

پس از سقوط رژیم طالبان، کرزی به امید سهم گرفتن در بازسازی کشورش به افغانستان بازگشت. او فعالیتهای تجارتی خود را از ایالات متحده به افغانستان منتقل ساخت. کرزی بعد از بازگشت متوجه شد که جامعه تجارت به طور جدی با کمبود نمایندگان روبرو است و بستری برای سازماندهی خود ندارد. برای حل این مسئله، کرزی نقش اساسی در ایجاد و تشکیل اتاق های تجارت و صنایع افغانستان (ACCI) داشت که در سال 2003 راه اندازی شد.

هدف این سازمان انتقال نگرانی های سرمایه گذاران خصوصی، تجاران و سایر تجارتها به دولت و سایر مقامات مربوطه میباشد که به کسب و کار رونق میبخشد. کرزی اعتقاد داشت که بخاطر کارایی موثر اتاق های تجارت افغانستان، باید یک نهاد مستقل مبتنی بر عضویت، انتخابات و بدون مداخلات دولت باشد. در حال حاضر، ACCI بیش از 65000 عضو تجار، 255 اتحادیه تجارتی و چندین انجمن و همکار دارد. ACCI طرفدار منافع جامعه تجارت است و از اقتصاد بازار آزاد و تجارت آزاد در افغانستان حمایت می کند.

کرزی مصمم است تا مکانیزم های بازار آزاد، رفع موانع تجارت آزاد و ایجاد نهادهایی که از طریق آنها اقتصاد بازار آزاد بتواند در افغانستان رونق داشته باشد، را ترویج نماید. مطابق با این باور، کرزی در احیای چندین صنعت مهم در افغانستان نقش حیاتی داشت. از جمله این موارد می توان با همکاری سایر تجاران به راه اندازی نمودن اولین نمایندگی رسمی تویوتا در افغانستان اشاره کرد. بعداً پروژه دیگر بزرگ ملی را آغاز کرد که احیا نمودن صنعت سمنت در افغانستان است.

کرزی قصد داشت اولین و یگانه فابریکه تولید سمنت را در افغانستان بسازد، زیرا برای ساخت زیربناهای کشور ساختن این فابریکه بسیار مهم بود. او اجتماع تجارت افغانستان را از طریق ACCI بسیج كرد و 45 میلیون دلار را برای كارخانه تولید سمنت غوری جمع آوری نمود. وی بحیث رییس اجراییه شرکت تازه تاسیس شده بنام شرکت سرمایه گذاری افغانستان (AIC) ایفای وظیفه میکرد. با تلاش و كوشش وی صنعت تولید سمنت داخلی توسعه نمود و مجدداً به کار آغاز کرد.

سرانجام، بنیاد گذاری یک شهر عصری بنام عینو مینه در زادگاهش قندهار را می توان اوج دستاوردهای کرزی دانست. این شهرک یکی از برجسته ترین پروژه های زیربنایی کشور محسوب میگردد. کرزی با گذراندن چند دهه در آمریکا به این فکر می کرد که شهرها و استانداردهای زندگی مشابه امریکا را در افغانستان ببیند. او می خواست شهرهایی بسازد که خدمات و امکانات مشابه در افغانستان داشته باشد. عینو مینه از نتایج فکری کرزی است که موفق شد از طریق همکاری سرمایه گذاری خصوصی خارج از کشور (OPIC) آن را تأمین مالی کند.

شهر جدید عینو مینه، نه تنها در افغانستان بلکه در منطقه به الگویی پروژه های مسکن سازی مدرن و ارزان تبدیل شده است. ساکنان عینو مینه به استاندارد های شهری و امکانات مدرن و اجتماع عمومی دسترسی دارند. موفقیت این پروژه یک موفقیت بزرگ تجارتی در افغانستان محسوب میگردد. این پروژه مثالی زنده ای از برنامه ریزی، مدیریت و رهبری مناسب است که منجر به دستاوردهای بزرگی شده است.